Czy warto inwestować w złoto ?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet początkujący inwestorzy doskonale wiedzą, że złoto jest świetną inwestycją na czas kryzysu. Nie wszyscy jednak mają świadomość skąd dokładnie bierze się takie przekonanie. Co sprawia, że w okresie spadku koniunktury cena tego metalu szlachetnego będzie rosła? Czy złoto jest w stanie przynieść inwestorowi zyski także podczas pandemii koronawirusa?

Złoto mniej podatne na wstrząsy rynkowe

Warto mieć świadomość, że bardzo silna przecena, którą wywołał wybuch epidemii w początkowej fazie we Włoszech dotknęła rynki w różnym stopniu. Należy koniecznie zaznaczyć, że przez kilka tygodni światowe indeksy akcyjne traciły od 30 do 40%. W tym samym czasie cena złota spadła natomiast zaledwie o 10%.

Ponadto omawiany metal szlachetny po zaliczeniu tzw. dołka cenowego w ciągu zaledwie kilku dni nie tylko odrobił cała stratę, ale również w następnych tygodniach kontynuował wzrost wartości. Oczywiście później odżyły również poszczególne rynki akcji. Należy jednak zaznaczyć istotny fakt, że nawet cztery miesiące po oficjalnym ogłoszeniu pandemii zdecydowana większość światowych indeksów giełdowych znajduje się kilkanaście procent poniżej poziomu z końca lutego 2020 roku.

Koniecznie trzeba mieć świadomość, że Rada Polityki Pieniężnej obniżyła najbardziej istotne stopy procentowe praktycznie do 0. W efekcie roczne oprocentowanie lokat nie przekracza 1% w skali roku. Zachęca to oczywiście inwestorów do wybrania innych form inwestowania.

Warto wiedzieć, że uncja złota od końca lutego zyskała na wartości ponad 400 dolarów, czyli prawie 1500 złotych. Należy pamiętać, że rekomendowane jest inwestowanie w złoto w zdecydowanie dłuższym horyzoncie czasowym. Nie jest zatem zalecane dokonanie zakupu, by następnie sprzedać w ciągu kilku miesięcy. Oczywiście wyjątkiem jest osiągniecie przez omawiany metal szlachetny historycznej wartości.

Gdzie dokładnie można dokonać sprzedaży złota?

Obecnie złoto w różnej postaci można sprzedać w wielu miejscach. Znaczna większość osób jest w posiadaniu złotych produktów, do których należy zaliczyć biżuterię. Zdecydowanie najlepszym miejscem na sprzedaż będzie skup złota Gorzów. Można bowiem liczyć nie tylko na profesjonalizm pracowników, ale również bardzo atrakcyjne ceny. Ponadto osoba zainteresowana sprzedażą może otrzymać pieniądze w ciągu kilku minut od dokonanej wyceny. Sama wycena przebiega szybko i sprawnie przy pomocy specjalistycznych urządzeń do badania metali szlachetnych.