Czym charakteryzuje się złoto?

Jak wiadomo złoto jest obecnie nie tylko znane, ale również niezwykle cenione na całym świecie. Warto jednak mieć świadomość, że poszczególne państwa w zupełnie inny sposób określają jego wartość i czystość. Zdarza się również, że złoto jest celowo łączone z innymi stopami czy metalami. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że wymyślone zostały systemy miernicze, które są w stanie określić stopień czystości danego przedmiotu, który został wykonany ze złota. Oczywiście zdecydowanie największą popularnością cieszą się systemy wyrażone w karatach oraz próbach.

Próby i karaty

Nie wszyscy jeszcze mają świadomość, że w Europie obowiązuje system prób. Próba oznacza bowiem informację o ilości czystego złota w danym stopie na tysiąc jednostek. Doskonałym przykładem może być złoto o próbie 999. Wyrób składa się w takiej sytuacji z 999 części złota i 1 części innego metalu. Warto również wiedzieć, że w Polsce najbardziej popularna próba to 585. Z kolei w krajach Dalekiego Wschodu i Stanach Zjednoczonych stosowany jest system mierniczy wyrażony w skali karatowej. Jeden karat w takiej sytuacji odpowiada wagowo zawartości 1/24 czystego złota w danym stopie. Złoto o próbie 999 będzie tym samym odpowiadało 24-karatowemu, z kolei próba 585 to złoto 14-karatowe.

Jakie wyróżniamy rodzaje złota?

Warto mieć świadomość, że złota biżuteria nie będzie różniła się między sobą tylko i wyłącznie przeznaczeniem i kształtem, ale również odcieniem czy barwą. Trzeba zdawać sobie sprawę, że kolor złota będzie zależał od zawartości, a także rodzaju innych metali znajdujących się w danym stopie. Do wyrobu biżuterii ze złota wykorzystuje się bowiem domieszki miedzi, srebra, palladu czy niklu. W ten właśnie sposób będą powstawały różne zabarwienia. Przykładowo białe powstanie ze stopu złota z palladem i niklem. Z kolei zielonkawe i czerwone ze stopu złota z miedzią i srebrem.

Gdzie można dokonać sprzedaży złota?

Osoby, które są zainteresowane sprzedażą złota, albo biżuterii ze złota powinny odwiedzić skup złota w Gorzowie. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że ten punkt skupu oferuje zdecydowanie najbardziej atrakcyjne ceny.