Handel złotem w okresie powojennym

Złoto jest cennym kruszcem, jednak inwestowanie w niego może być ryzykowne, co potwierdza historia. Cena złota, podobnie jak innych aktywów może obniżać się, a nie bez znaczenia wpływ na to ma sytuacja polityczna. Oto losy złota w powojennej Polsce i rozwój firm zajmujących się skupem złota.

Złoto w Polsce w okresie po II wojnie światowej
Historia wskazuje, że losy złota nie zawsze były tak złote jak wskazuje na to nazwa tego kruszcu. W okresie powojennym w Europie pojawiały się problemy m.in. z jego bezpiecznym przechowywaniem, co wiązało się z ekspansją wojenną i faktem, że znaczne zasoby złota trafiały z jednego kraju do drugiego. Odrębną kwestie stanowi fakt, że na przestrzeni lat wahała się też sama wartość tego kruszcu.
Historia dowodzi, że w okresie powojennym miał miejsce dobrze zorganizowany rynek złota, który nie uchronił jednak osób posiadających złoto przed stratami. Te miały miejsce w 1971 r., po zniesieniu możliwości wymiany złota i dewaluacji dolara. Wtedy również wartość złota znacząco spadła. W następnych latach pojawił się, co prawda wzrost, ale był on nieregularny. Miały miejsce też lepsze czasy dla tego kruszcu, a nawet tzw. gorączka złota – w latach 1979-1980. Np. w Gorzowie skup złota to już ponad 20 lat, kiedy zaczęto na większą skalę handlować tym kruszcem
Z biegiem lat na rynku pojawiły się też lombardy, oferujące skup i sprzedaż złota. Najpierw pojawiły się w centralnej Europie, a stamtąd moda przeniosła się m.in. na Wschód.

Skup złota w Gorzowie
Dziś złoto jest uważane za cenny surowiec, który można nabyć m.in. w lombardach, sklepach jubilerskich, galeriach, szukając dobrego punktu sprzedaży złota w swojej okolicy warto poświęcić chwilę uwagi na ofertę prezentacji firm w sieci. Należy jednak zwrócić baczną uwagę na ceny, gdyż te w zależności od firmy mogą się i to dość znacznie różnić. Dlatego przed zakupem warto dokładnie przeanalizować ofertę każdej firmy. Co istotne, pomocnym w tym może być cennik sprzedaży złota w gramach, co pozwoli nam szybko przeliczyć ile zapłacimy za dany wyrób, niezależnie czy to bedzie obrączka, sztabka, czy łańcuszek.