Jak działa telefon komórkowy?

Pomimo tego, iż telefony komórkowe na dobre zadomowiły się wśród nas, wciąż wiele osób nie wie zbyt wiele na jakiej podstawie jest możliwe wykonywanie połączeń na odległość z jedną konkretną osobą. Co jest zatem podstawą telefonii komórkowej?

Zasada działania telefonii komórkowej

Podstawową funkcją telefonu komórkowego jest zamiana głosu na sygnał elektryczny, który jest następnie transmitowany na częstotliwościach radiowych. Telefon osoby, do której dzwonimy odbiera ten sygnał i zamienia go w dźwięk. W ten sposób możemy się słyszeć podczas rozmowy. Kiedy dźwięk z telefonu jest niewyraźny, bądź coś mocno zagłuszony, warto odwiedzić serwis telefonów Gorzów, gdyż może to być problem pewnej usterki, która przez dobrych fachowców może być szybko naprawiona.

Aby połączenie telefoniczne mogło być wykonane, niezbędne jest umieszczenie w telefonie komórkowym anteny. Wraz ze zmniejszaniem rozmiarów telefonów konieczna byłą redukcja wielkości anteny. To z kolei wiąże się z tym, że telefony komórkowe wysyłają słabe sygnały, które są odbierane przez najbliższe odbiorniki. To spowodowało konieczność budowy sieci komórkowych składających się ze stacji bazowych oraz masztów. Telefony komórkowe automatycznie łączą się ze stacją posiadającą najmocniejszy sygnał w danym miejscu i zmieniają je kiedy przemieszczamy się pomiędzy stacjami. Problem z zasięgiem może być powodowany nie tylko brakiem odpowiedniej stacji bazowej. Często przyczyną może być awaria, którą należy naprawić. Z tego powodu, warto odwiedzić naprawa telefonów Gorzów, gdyż jest to miejsce oferujące usługi wysokiej jakości, przez co tego typu awarie są usuwane błyskawicznie.

Jeżeli chodzi o ilość częstotliwości, za pośrednictwem których można nadawać i odbierać sygnał, jest ona ograniczona. Jednakże ilość jednoczesnych połączeń telefonicznych w ramach jednej komórki sieci jest spora. Mimo wszystko w pewnych sytuacjach dochodzi do tego, że nie da się wykonać połączenia. Najlepszym przykładem będzie Sylwester, kiedy po północy większość ludzi dzwoni do siebie z życzeniami, można natrafić na problemy z połączeniem.