Na czym polega pozłacanie metali

Coraz częściej wiele sklepów z biżuterią oraz nawet dobrych, sprawdzonych jubilerów oferuje swoim klientom pozłacaną biżuterię. I tu pojawia się pytanie – co oznacza taka pozłacana biżuteria? Czy jest ona takiej samej jakości jak biżuteria wykonana z czystego złota? Jak takie modele będą prezentować się po kilku latach? Dlaczego tak wielu producentów tak często sięga po tę metodę i czy jest ona opłacalna?

Pozłacana biżuteria
W wielu miejscach można spotkać się z biżuterią pozłacaną. Biżuteria srebrna pozłacana, metale pozłacane a nawet elementy do naszych domów coraz częściej występują w takiej pozłacanej formie. Jak się okazuje, jest to specjalny proces, dzięki któremu tworzy się asortyment z tak naprawdę różnych metali. Proces pozłacania jest jednak bardzo prosty i nieskomplikowany i nie wymaga zapewne tyle wiedzy oraz zaangażowania jak stworzenie danych rzeczy z prawdziwego, czystego złota. Poza tym, metoda ta jest dużo tańsza, czym samym zarówno biżuteria pozłacana jak i asortyment pozłacany występuje w dużo atrakcyjniejszych cenach niż złoto posiadające wszelkie certyfikaty jakości u jubilera.

Na czym polega pozłacanie metali?
Wiele firm zajmuje się pozłacaniem metali. Polega na tym, że na konkretny metal lub gotowy asortyment nakładana jest specjalna warstwa o grubości około 0,5 mikrometra złota. Taka powłoka tworzona jest jednak tylko i wyłącznie ze względów estetycznych. Nie chroni ona bowiem biżuterii oraz nie sprawia, że dany przedmiot – biżuteria, obrączka czy naszyjnik nie zmieni koloru na czarny za kilka lat lub przy kontakcie z wodą. Koszt stworzenia takiej pozłacanej biżuterii jest dużo tańszy, niż ma to miejsce w przypadku wyprodukowania biżuterii z czystego złota. Warto jednak pamiętać, iż osoby z branży od biżuterii np. skup złota Gorzów bez problemu poznają, czy dana wyrób jest całkowicie wykonany ze złota, czy jak wspomniano wyżej posiada tylko i wyłącznie pozłacaną warstwę. Zdarzają się niestety cały czas klienci, którzy chcą naciągnąć takie firmy i próbują sprzedać biżuterię, która niestety nie jest w 100% czysta i oryginalna.

Jeżeli mamy jednak do wyboru kupno biżuterii wykonanej z prawdziwego złota a wyrobów pozłacanych – warto absolutnie wybrać ten pierwszy wariant. Biżuteria złota posiada dużą wartość i zawsze można ją spieniężyć, biżuterii pozłacanej raczej tak łatwo i szybko nie sprzeda się za dobre pieniądze.