Na czym polega proces topienia złota?

Złoto to cenny pierwiastek o posiadaniu którego marzy mnóstwo osób. Tradycja wydobywania i wytapiania złota sięga średniowiecza. Pierwsze ślady eksploatacji złóż tego metalu szlachetnego sięgają już dziesiątego wieku naszej ery. W jaki sposób pozyskuje się oraz topi złoto?

Złoto – wydobycie, przetop i sprzedaż

Złoto to pierwiastek który od wieków budzi pożądanie, fascynuje, oraz zachwyca. Z tego też względu wciąż cieszy się niesłabnąca popularnością ,zarówno wśród miłośników biżuterii, jak i inwestorów, którzy upatrują w nim bezpieczne zabezpieczenie finansowe na czasy ekonomicznych zawirowań.

Obecnie na rynku nie brakuje punktów jubilerskich, w których to można zarówno kupić jak i sprzedać złoto. Dużą popularnością cieszy się skup złota Gorzów , gdzie od ręki można sprzedać złoto , co ważne ceny w tej firmie są podane online, każdy zatem może sobie je analizować. Niemniej zanim piękna biżuteria ze złota trafi do handlu kruszec ten najpierw trzeba wydobyć oraz przetopić.

Jak przebiega topienie złota?

Przetworzenie złota, jest nie mniej kłopotliwe od jego wydobycia, bowiem proces ten wymaga użycia odpowiednich narzędzi i wysokiej temperatury. Aby stopić złoto potrzeba jest temperatura wynosząca
1 200°C Konieczne są też tygle wykonane z grafitu lub lanego żelaza. Wraz z pokrywą umieszcza się je w nagrzanym piecu.

Najdroższe na rynku jest czyste złoto – 24 karatowe, niemniej do celów jubilerskich bardzo często tworzone są stopy czystego złota z innymi metalami szlachetnymi. Działanie to w dużej mierze prowadzi do zmiany temperatury topnienia, twardości oraz plastyczności.
Ponadto otrzymywany jest różny kolor złota. Oprócz tradycyjnej barwy żółtej po stopieniu z poszczególnymi metalami może ono przybierać kolor różowawy, biały, czerwony, niebieski,a nawet fioletowy.