Narzędzia i maszyny używane przez jubilerów

Biżuteria wysokiej jakości, którą proponuje na przykład lombard Gorzów, nie była by osiągalna, gdyby jubilerzy nie używali odpowiednich narzędzi i maszyn do jej wytwarzania lub modyfikacji. Pomimo tego, że wciąż wykorzystuje się liczne narzędzia do prac typowo manualnych, coraz więcej salonów jubilerskich wyposaża się w profesjonalne maszyny, które przyspieszają cały proces tworzenia biżuterii.

Narzędzia do wykonywania prac manualnych

Skup złota Gorzów to miejsce, w którym można zaopatrzyć się w biżuterię najwyższej klasy. Klienci, którzy kupują różne złote wyroby w tym punkcie rzadko kiedy zastanawiają się nad tym, jak wygląda proces tworzenia biżuterii i jakich narzędzi używa się najczęściej. Natomiast do wyrobu pierścionków, w tym obrączek korzysta się najczęściej z różnego rodzaju młotków (przeważnie gumowych lub drewnianych, chociaż są też dostępne również młotki plastikowe, gładzące, cyzelerskie i do fakturowania).

Do kształtowania pierścionków niezbędne są również rygle, które są przeważnie drewniane lub stalowe i mają okrągły lub kwadratowy kształt. Do modyfikacji wykonanej biżuterii służą kształtownice i rozwalcarki. Oprócz tego korzysta się z różnych nożyc, szynceg, mandryl, anek, kowadełek, czy kastowników.

Maszyny służące do wytwarzania biżuterii

Jeszcze do niedawna potężne firmy jubilerskie korzystały z takich maszyn, które umożliwiały wyrabianie dużej ilości biżuterii. Korzystano w związku z tym z maszyn do odlewu, z pieców i polerek jubilerskich. Oprócz urządzeń, które służą do wytwarzania i formowania złota w określoną biżuterię, korzysta się również ze spektrometrów. Dzięki nim można z dużą dokładnością określić, jaką wartość mają kamienie, z których tworzy się biżuterię.

Do czego służy drukarka 3D?

Drukarka 3D wykorzystuje technologię CAD/CAM, która w świecie jubilerskim pojawiła się na początku lat ‘90 ubiegłego stulecia. Wystarczył okres pięciu lat, by jubilerzy przekonali się do tej technologii. Obecnie nie sposób wyobrazić sobie projektowania biżuterii bez korzystania z takiej drukarki. Urządzenie to pozwala stworzyć prototyp modelu, który wzorem dla później wytwarzanych kopii. Wydruk modelu pozwala projektować nawet najbardziej skomplikowane wzory w niedługim czasie.