Tombak – co to właściwie jest?

Warto wiedzieć, że tombak jest to stop miedzi z cynkiem, który zawiera w swoim składzie ponad 80% wspomnianej miedzi. Charakteryzuje się również żółtą barwą, która bardzo przypomina złoto. Tombak jest jednak zdecydowanie mniej wartościowy w porównaniu do wymienionego metalu szlachetnego.

Jakie zastosowanie ma tombak?

Tombak wykorzystywany jest przeważnie, jako imitacja złota do różnego rodzaju wyrobów jubilerskich( tzw. „podrabiane złoto”) , artystycznych czy instrumentów muzycznych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tombak stosuje się także w produkcji nabojów karabinowych i pistoletowych.

W jaki sposób możliwe jest odróżnienie złota od tombaku?

Warto przede wszystkim wiedzieć, że złoto jest metalem plastycznym, dlatego przeważnie jest mieszane z innymi metalami. Ponadto jego zawartość w biżuterii może być bardzo różna.

Doświadczeni złotnicy, a także jubilerzy są w stanie bez żadnego problemu gołym okiem stwierdzić domieszki lub całkowity brak złota w danym produkcie. Czy można samodzielnie odróżnić złoto od tombaku?

Tombak w kontakcie z potem będzie wydzielał nalot w niebieskim, sinym kolorze. Jeżeli dana osoba nosi na palcu biżuterię z tombaku, po pewnym czasie stanie się on niebieskawy i siny.

Godny uwagi jest również fakt, że złoto nie reaguje na magnes. W przypadku przyłożenia magnesu do wspomnianego metalu szlachetnego o próbie 24 karatowej lub wyższej, złoto nie wykaże żadnego ruchu.

Ponadto złoto się nie przebarwia. Biżuteria będzie nie tylko twarda, ale również nie będzie się wgniatała czy wycierała.

Gdzie można sprzedać złotą biżuterię?

Skup złota Gorzów jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które są zainteresowane sprzedażą wysokiej jakości produktów ze złota np. biżuterii. Pracownik skupu dokładnie sprawdzi próbę złota, a także zaproponuje konkretną cenę. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest fakt, że można otrzymać pieniądze w gotówce na miejscu. Nie trzeba zatem czekać na przelew, który wpłynie na konto za kilka dni. Ponadto firma jest renomowana, nie ma zatem możliwości, aby klient został oszukany.