W jaki sposób wydobywa się złoto?

Atrakcyjność złota wynika nie tylko i wyłącznie z piękna, którą nieustannie manifestują wykonane z niego wyroby jubilerskie. Z bardziej praktycznego punktu widzenia, złoto bardzo bezpieczną formą kapitału. W jaki sposób pozyskuje się złoto?

Gdzie znajduje się złoto?

Współcześnie wydobywanie złota nie ma nic wspólnego z westernami, w których to bardzo często mężczyźni brodzili w rzekach i przesiewali piach przez sita, aby uzyskać choć niewielką ilość tego cennego kruszcu.

Pokłady złota zwane żyłami najczęściej znajdują się na różnych głębokościach, zazwyczaj w pęknięciach skał. W pełni bezpieczne pozyskiwanie złota wymaga zastosowania bardzo zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Podczas wydobywania złota trzeba zastosować specjalne materiały pirotechniczne oraz wiertła o olbrzymiej mocy.

Poszukiwanie i przetwarzanie złota z rudy

W celu określenia położenia złoża złota należy pobrać próbki z rudy. Są one pobierane w kilkunastometrowych odstępach i mają kształt kamiennych prętów.Następnie górnicy przystępują do wiercenia otworów, w których zostaje umieszczony ładunek wybuchowy.

Znajdujące się w rudzie złoto zazwyczaj jest wymieszane z innymi metalami, dlatego, aby pozyskać czyste złoto trzeba je obrobić.
Po wysadzeniu skały kamień jest rozdrabniany na piasek oraz mieszany z wodą i roztworem cyjanku. Następnie w wyniku napowietrzania ten szlachetny metal oddziela się od pozostałych składników rudy i unosi na powierzchnię.

Kolejnym etapem jest odpompowanie wody oraz dodanie cynku, który to łączy rozdrobnione cząstki złota. Pozostałe zanieczyszczenia usuwa się przy pomocy specjalnych reakcji chemicznych. Przetapianie mieszanki musi odbywać się zawsze w piecach osiągających temperaturę 1600 stopni.

Z przetopionego złota wytwarzane są poszczególne produkty jubilerskie. Skup złota Gorzów oferuje sprzedaż, kupno oraz zamianę różnorodnych wyrobów ze złota. Aktualne ceny skupu można znaleźć na stronie www, są one codziennie aktualizowane, przez co można być na bieżąco z sytuacją dotycząco skupu tego metalu.