Złoto w przemyśle

Złoto to cenny kruszec, który towarzyszy ludzkości już od tysięcy lat i przez większość tego czasu wykorzystywane było jako środek płatniczy. Obecnie złoto nadal posiada wysoką wartość w przeliczeniu na waluty, dzięki czemu często wykorzystywane jest przez inwestorów jako środek do lokowania środków pieniężnych. Złoto wykorzystywane jest także w przemyśle.

Złoto w przemyśle jubilerskim

Nie dziwi przede wszystkim fakt, że złoto jest powszechnie wykorzystywane w przemyśle jubilerskim. Metal ten jest bardzo plastyczny, co ułatwia formowanie z niego estetycznych ozdób. Plastyczność złota ma szczególne znaczenie z uwagi na precyzyjny charakter pracy każdego jubilera. Wykonane ze złota ozdoby posiadają wysoką wartość, a wymieniać je na gotówkę pozwoli między innymi skup złota Gorzów, który ustala ceny w oparciu o aktualne notowania złota na świecie. 

Wykorzystanie złota w przemyśle budowlanym

Szlachetny metal wykorzystywany w jubilerstwie przez wiele lat znajdywała także zastosowanie w budownictwie, gdzie stosowano go do dekoracji wznoszonych świątyń i pałaców. Obecnie ponownie wykorzystuje się złoto w przemyśle budowlanym, jednak przede wszystkim ze względu na jego właściwości termiczne. Cienką warstwą złota pokrywa się dachy drapaczy chmur, aby ograniczyć ich absorpcję ciepła latem oraz, aby zmaksymalizować ja zimą. Pomimo wysokiej ceny złota, to rozwiązanie pozwala ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem i z klimatyzowaniem budynków, co przynosi oszczędności deweloperom.

Złoto na promach kosmicznych

To samo złoto, które skupywane jest przez skup złota w Gorzowie, wykorzystuje się także przy budowie maszyn wysyłanych w przestrzeń kosmiczną. Cienka warstwa złota stanowi skuteczną ochronę przed promieniowaniem słonecznym, a złoto może również pełnić funkcję smarów w mechanizmach, ponieważ zwykłe smary w stanie zerowej grawitacji tracą swoje właściwości. Złoto w przemyśle kosmicznym ma tak duże zastosowanie, że wahadłowiec wysyłany w kosmos ma na pokładzie aż kilkadziesiąt kilogramów czystego kruszcu.