Ciekawostki na temat złota

Złoto jest jednym z najbardziej cenionych na świecie materiałów. Choć cenowo przewyższają je diamenty czy róg nosorożca – posiada ono wielu wielbicieli. Można w nie inwestować lub nabywać kolekcjonersko – bez względu na cel jego nabywania, dobrze jest poznać kilka ciekawostek, które pozwolą na zabawienie towarzystwa w trakcie rozmowy.

Czy złoto zawsze je złote?

W najczystszej postaci – tak. Różne warianty kolorystyczne powstają głównie przez wzgląd na ich wartość jubilerską: istnieje bowiem szeroka rzesza osób, które pragną posiadać biżuterię z białego, różowego lub nawet niebieskiego złota. Nie są to jednak czyste twory z tego kruszywa – zawierają rozmaite, barwiące domieszki.

Wytrzymały jak złoto

Przez długi czas, metal ten był wykorzystywany do wytwarzania monet. Choć prawdopodobnie był to jeden z wielu powodów, pieniędzy nie tworzono ze złota dla fanaberii czy pokazania statusu – ale w dużej mierze przez wzgląd na jego trwałość.

Czyste złoto nie traci bowiem łatwo swojego blasku, a w dodatku niełatwo je zniszczyć. Ulega stopieniu dopiero w temperaturze 1200 stopni Celsjusza, a jeśli chcemy je rozpuścić z użyciem kwasu – podda się dopiero w kontakcie z wodą królewską – czyli mieszanką stężonych kwasów: azotowego oraz solnego. W pojedynkę, żaden z nich nie zmieni struktury złota.

Jeżeli natomiast poszukujesz dobrych cen, by sprzedać biżuterię lub inne wartościowe przedmioty wykonane z tego kruszywa – wybierz skup złota Gorzów. Gwarantujemy, że uzyskasz tam bardzo dobrą cenę za swoje rzeczy, a przed zdecydowaniem się na sprzedaż możesz też śledzić cenę na stronie www tej firmy. Ceny są aktualizowane kilka razy w ciągu dnia, zatem zawsze są aktualne.