Co warto wiedzieć o złocie

Złoto, mieniące się przepięknie w słońcu, jest jednym z najbardziej cenionych na świecie kruszców. Nie ma w tym nic dziwnego: jest niezwykle estetyczne i szykowne, jak również bardzo pożądane przez wielu. Jeśli chcesz sprzedać na przykład niepotrzebną biżuterię, wybierz do tego celu skup złota Gorzów. To jeden z najpopularniejszych punktów w mieście, oferujący konkurencyjne ceny nabycia. Co warto wiedzieć o tym kruszcu?

Właściwości złota

Wyróżnia się ono nie tylko przepiękną barwą i wysokim poziomem połysku (najwyższym pośród znanych metali), ale również jest stosunkowo ciężkie i dość miękkie. Jego masa przekracza znane nam standardy. Wyobraź sobie bowiem standardowy litr mleka: karton nie jest szczególnie ciężki, prawda? Ta sama objętość złota będzie ważyć 20 kg – czyli tyle co przeciętne, kilkuletnie dziecko.

Jednocześnie, poziom kowalności tego kruszywa jest na tyle wysoki, że zaledwie jeden gram można rozbić na cieniutką płytę o powierzchni około metra kwadratowego. Złoto było wykorzystywane w strojach kosmonautów ze względu na to, że może zapewnić działanie żaroodporne.

Duża odporność na zniszczenie

Przez długi czas właśnie ze złota wykuwano monety – w dużej mierze przez wzgląd na to, że niełatwo było je podrobić. Osiągnięcie tak dużej masy przy niewielkich rozmiarach było niemalże niemożliwe.

Jednocześnie, istniał stosunkowo prosty test, pozwalający sprawdzić, czy moneta jest prawdziwa. Wystarczyło bowiem zanurzyć ją w kwasie azotowym – jeśli pieniążek niszczał, był to niezbity dowód na zastosowanie niedozwolonych stopów.