Fałszerstwo złota, czyli jak fałszuje się i podrabia złoto

Złoto to jeden z najcenniejszych kruszców na świecie. Równocześnie jest stosunkowo popularne, więc wiele osób posiada drobiazgi wykonane z tego metalu. Prawdziwą gorączkę wywołują jednak zgrabne sztabki złota. Tyle, że jak mówi przysłowie – nie wszystko złoto, co się świeci. Jak fałszuje się złoto?

Popularne fałszywe złoto 
Najbardziej popularnym materiałem do przygotowywania fałszywego złota jest tombak. Jest to stop miedzi z cynkiem, z założeniem, że miedzi musi być minimum 80% zawartości. W zależności od proporcji otrzymuje się różne odcienie żółci. Niewprawne oko, nie odróżni tombaku od prawdziwego złota. Z tego powody, wyroby z tombaku powinny być opatrzone znakiem probierczym. Jego inna nazwa to mosiądz czerwony. Podrabiane/ fałszywe sztabki wykonuje się najczęściej właśnie z tombaku. Profesjonalista rozpozna taką fałszywą sztabkę w kilka minut. Laik – najprawdopodobniej da się oszukać.

Aktualny cennik skupu złota w Gorzowie. Sprawdź!

Najciekawsze w środku
Kilka lat temu światem zatrzęsła informacja, że Niemcy weryfikują swoje zasoby złota. W tym celu, przedstawiciele Niemieckiego Banku Centralnego udawali się do bankowych skarbców. Czego szukali? Wolframu. Metodą na podrobienie sztabek okazało się wiercenie otworów w sztabkach złota i uzupełnianie luk wolframem. Imitacje te są na tyle dobre, że mogą oszukać nawet specjalistom. Oczywiście, dokładniejsze badanie złota wskaże, że mamy do czynienia z fałszywką. 

https://sezam.com.pl/aktualnosci/zolte-czy-biale-jakie-zloto-wybrac/

A może pieniążki?
Podrabiane bądź fałszywe monety zdarzają się jeszcze częściej niż całe sztabki złota. Z założenia, moneta ma dużo mniejszą wartość niż sztabka, więc fałszerzom łatwiej jest je upłynnić. Najprostszą metodą fałszowania złotych monet jest galwanizacja nieszlachetnych metali. Galwanizacja, to najprościej mówiąc pokrywanie materiału dodatkową, zewnętrzną warstwą. Można użyć mosiądzu patynowanego, żeby osiągnąć efekt przypominający stare złoto. W przypadku wiekowych monet, ich pociemniały kolor nikogo nie dziwi. Istnieje też możliwość pokrywania innego metalu warstwą złota. Mówimy wtedy o pozłacaniu. Pozłacana moneta ma dużo mniejszą wartość niż taka, która jest w 100% wykonana z czystego złota.

https://sezam.com.pl/gwarancja-jakosci/gotowka-od-reki/