Złoto – symbol władzy i przepychu.

Historia złota nie jest tak odległa jak początki ludzkości. O zaletach i związanej z nimi wartości metalu człowiek przekonał się stosunkowo późno. Żółty, błyszczący, niepoddający się niszczącym działaniom otoczenia metal wykorzystywano głównie w jubilerstwie. Posiadaczami kruszcu byli najbogatsi i najbardziej wpływowi ludzie – koronowane głowy i ich rodziny.

Królewski metal. 

Piękno, niezniszczalność, rzadkość występowania stosunkowo szybko ograniczyły liczbę osób, dla których żółty metal stał się dostępny. Władcy państw, którzy byli posiadaczami złóż, otaczali się przedmiotami użytkowymi wykonanymi z niego, nosili cenną biżuterię a skarbce wypełniali monetami z czystego kruszcu. 

Ilość posiadanego złota była miernikiem potęgi. Gdy w roku 1000 cesarz niemiecki Otto III przybył do Polski na pielgrzymkę do grobu św. Wojciecha na granicy powitał go orszak z parą książęcą na czele. Jak głoszą przekazy kronikarzy książę Bolesław Chrobry i jego żona mieli na sobie szaty tkane złotymi nićmi i taką ilość biżuterii, że słudzy musieli podtrzymywać ich wysokości, aby utrzymały się na nogach. 

Dzisiaj złoto nadal budzi wiele emocji i jest przedmiotem pożądania wielu ludzi, ale stało się powszechne, tańsze i posiadaczami niewielkiej ilości kruszcu w postaci wyrobów jubilerskich czy monet mogą zostać zwykli zjadacze chleba.

Nie wszystko złoto co się świeci. 
Cena złota w całej historii rzadko spadała do poziomu, który zaburzałby opłacalność posiadania złotych skarbów. W Europie największe zachwianie cen wywołały podróże odkrywców a później konkwistadorów do odkrytej przez Kolumba Ameryki. 

Niezmiennie wysoka cena złota była i jest nadal powodem do licznych oszustw. Poszukiwacze kamienia filozoficznego, czyli dawni alchemicy szukali sposobu na produkcję złota z ołowiu. Dzisiaj zostali zamienieni przez naciągaczy oferujący usługi pozyskiwania złota z wody morskiej. I choć współcześnie potrafimy pozyskiwać złoto z wody morskiej albo z rtęci, jednak ekonomicznie jest to zupełnie pozbawione sensu. 
Zapasów kruszcu wystarczy jeszcze na kilkadziesiąt lat. Najwięcej złóż posiada Australia, ale ogranicza wydobycie, aby mieć w przyszłości możliwość kontroli rynku.

Skup złota w Gorzowie
Posiadacze złotych wyrobów czasem chcą a bywa, że są zmuszeni do ich sprzedania. Nie powinni robić tego na własną rękę bez pomocy rzeczoznawcy. Warto znaleźć profesjonalny i uczciwy skup złota. Dla zdecydowanych na sprzedaż poleca się skup złota Gorzów, gdzie doświadczeni pracownicy sprawdzą autentyczność wyrobów, oszacują ich wartość a następnie ustalą i wypłacą uczciwą cenę.