Jakie wyróżniamy kolory złota?

Warto wiedzieć, że w porównaniu do zdecydowanej większości metali, złoto charakteryzuje się żółtym, niezwykłym kolorem. Jak zatem się dzieje, że w sprzedaży dostępne jest złoto różowe czy białe?

Dlaczego złoto może przybierać różne kolory?

Złoto w czystej postaci jest tak miękkie, że możliwe jest jego ugniatanie w palcach. Jest to jeden z powodów, dla którego powstał znany zwyczaj sprawdzania autentyczności danej złotej monety przez włożenie jej do ust. Warto bowiem wiedzieć, że w czystym złocie w momencie ugryzienia zostanie odcisk uzębienia. Jest to dowód, że czyste złoto nie będzie nadawało się od ozdoby, metal bardzo szybko zostanie uszkodzony, dlatego w celu zwiększenia jego twardości dodaje się do złota także inne metale. Oczywiście im mniej dodatków zostanie dodanych, tym złoto będzie bardziej miękkie. Będzie również wyższa jego próba.

W jakich kolorach może występować złoto?

– złoto żółte – powstaje przez dodanie do niego miedzi albo srebra. Następnie w zależności od proporcji może powstać ozdoba żółta albo jasno żółta.

– złoto zielone – powstaje w wyniku dodania większej ilości srebra albo kadmu. Nie można jednak spodziewać się intensywnej barwy.

– złoto czerwone – także powstaje przez dodanie miedzi lub srebra do stopu, za różowy kolor będzie jednak odpowiadała miedź.

– białe złoto – powstaje w wyniku dodania palladu i niklu. Bardzo często złoto w tym kolorze jest wykorzystywane w jubilerstwie.

– czarne złoto – powstaje w wyniku dodania rutenu, węgla albo rodu. Stop złota przybierze wtedy szary, ciemny albo czarny kolor. Złoto w tym kolorze znacznie częściej stosowane jest w męskiej biżuterii niż damskiej.

– złoto niebieskie – stop z niklem, żelazem albo galem. Mieszanka charakteryzuje się jednak bardzo dużą kruchością.

Gdzie można sprzedać biżuterię ze złota?

Skup złota w Gorzowie jest najbardziej rekomendowanym miejscem, gdzie można dokonać sprzedaży biżuterii ze złota. Skup złota Gorzów prowadzony jest przez jubilerów, którzy oferują swoim klientom najlepsze ceny na rynku.