Lombard – jak to funkcjonuje
Pożyczki lombardowe to szczególny rodzaj pożyczek, ponieważ oferowane są pod zastaw. Pożyczkę taką otrzymamy w lombardzie, które funkcjonują obecnie na ternie całej Polski. Istotnym elementem takież pożyczki jest to, że działa na prostych zasadach, a gotówkę klient otrzyma od ręki.
Historia:
Lombardy w powojennej Polsce cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród klientów. W związku z tym, iż społeczeństwo narzekało na brak gotówki – często uzyskiwało ja oddając swój sprzęt gospodarstwa domowego oraz cenne przedmioty i biżuterię pod zastaw. Pracownicy lombardów czerpali wówczas niewyobrażalni duże zyski. Za wartościowe przedmioty oferowali bowiem klientom np. tylko 1/3 ceny, dlatego określano ich potocznie „lichwiarzami”.
Aktualnie, lombardów jest mniej niż kiedyś. Jednak te co pozostały mają swoich stałych klientów (nowych także). Można je znaleźć szczególnie w dużych miastach, gdzie szybka gotówka pod zastaw jest wielu osobom potrzebna.
Co można zastawić w lombardzie?
Lombardy przyjmują różne rzeczy pod zastaw. Do najpopularniejszych należą: biżuteria, zegarki, sprzęt RTV oraz AGD, telefony komórkowe, tablety, komputery, laptopy oraz konsole. Zasadniczo, klient może zastawić niemal każdy przedmiot, jeżeli jest on wartościowy. Historia zna przypadki, że klienci zastawiali drogocenne obrazy czy rzeźby znanych artystów.
Lombard – szybka gotówka to również spełnienie określonych warunków. Podobnie, jak innego rodzaju pożyczki, również w lombardzie istnieją określone regulaminy, z którymi klient musi się zapoznać. Przy podpisaniu umowy niezbędne jest posiadanie dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem). Pożyczki, oferowane przez lombard zaliczane są do krótkoterminowych, najczęściej od 3 do 30 dni. Szybka gotówka jaką możemy otrzymać, wiąże się z prowizją dla lombardu (na niej jej właściciele zarabiają).
Zobacz ofertę – lombard w Gorzowie!
Lombard – pieniądze pod zastaw
Usługi lombardowe bywają też niebezpieczne dla zastawiającego cenny przedmiot. Nie oddając długi w terminie, klient traci dany przedmiot na rzecz lombardu, uzyskując w ten sposób niską cenę za zastawiony towar.