Żółte czy białe – jakie złoto wybrać?

We współczesnych czasach coraz więcej klientów wybiera białe złoto. Wyroby te cieszą się ogromną popularnością nie tylko ze względu na trendy mody, lecz także z uwagi na swoją praktyczność. 

Białe złoto jest o wiele bardziej wytrzymałe. To właśnie ta ostatnia zaleta tego kruszcu sprawia, że bardzo chętnie wykorzystują je producenci obrączek oraz pierścionków.

Skup złota w lombardach, komisach oraz salonach 

Obecnie na rynku jubilerskim nie brakuje różnorodnych wyrobów ze złota. Niezwykle powszechna jest nie tylko sprzedaż złotej biżuterii w postaci pięknych i okazałych sygnetów, pierścionków, łańcuszków czy kolczyków.

W wielu renomowanych salonach z biżuterią, komisach oraz lombardach powszechny jest również skup biżuterii złotej. 
Skup złomu złota najbardziej opłacalny jest w profesjonalnych skupach, gdzie cena jest zazwyczaj nieco wyższa, niż lombardach czy komisach.

Skup złota jest zawsze dokonywany zgodnie z jego karatem oraz wagą. Ceny zazwyczaj uzależnione są od aktualnej wartości kruszcu na giełdach światowych. Wśród wielu z nich najważniejszą rolę odgrywa Giełda Londyńska, gdzie za ustalenie ceny złota w czasie rzeczywistym odpowiada Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców.

Jak powstają wyroby z białego złota? 

Jest to stop złota z niklem, palladem, srebrem lub cynkiem. Najtrwalsze są wyroby z domieszką palladu, który to jest bardzo drogim oraz trudnym w obróbce metalem. 
Nieco tańsze oraz bardziej popularne są wyroby biżuteryjne powstające z mieszanki złota oraz niklu, które to mają najbardziej jasno – srebrną barwę. 
Warto wiedzieć o tym, że większość producentów biżuterii najczęściej pokrywa swoje wyroby dodatkową warstwą rodu. Powłoka ta nadaje złotu głębszej bieli, niemniej warstwa ta ulega stopniowemu ścieraniu podczas użytkowania biżuterii.

Jakie wybrać złoto – żółte czy białe?

Wybierając biżuterię pod kątem kolorystyki warto mieć na uwadze własne upodobania estetyczne. Barwa wyrobu przekłada się tylko w niewielkim stopniu na jego wartość.
Niemniej generalnie najdroższa na rynku jubilerskim jest biżuteria wykonana z białego złota posiadająca wysoką liczbę karatów. Wynika to z faktu, że oprócz czystego złota zawiera ona domieszkę cennych metali, najczęściej takich jak pallad oraz srebro.