Próba złota-co warto o niej wiedzieć?

Przy zakupie złotej biżuterii wiele osób nie zwraca uwagi na to, z jakiej próby jest ona wykonana, co oczywiście jest dużym błędem. Słabej jakości biżuteria niestety po kilku latach traci swoje walory estetyczne i użytkowe. 

Czym jest próba złota?

Próba złota dla wielu osób jest najważniejszym elementem, który decyduj o zakupie złotej biżuterii. Próba to nic innego jak tajemnicze cyferki, które wybite są na biżuterii. To właśnie cyferki informują o rzeczywistej zawartości złota w biżuterii. Każdy kto odwiedza lombard Gorzów bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że im większa próba złota, tym oczywiście wyższa jest cena samej biżuterii. W dzisiejszych czasach najbardziej popularnymi próbami złota jest 333 oaz 585. W wielu lombardach i skupach złota dostępne są one od ręki, dzięki czemu można je bez problemu kupić. Próba 333 złota zawiera 8-karatowe złoto, a próba 585 zawiera z kolei 14-karatowe złoto. 

Czy próba złota ma wpływ na jego kolor?

Próba złota wbrew pozorom nie ma żadnego wpływu na jego kolor. Na odcień biżuterii ze złota ma wpływ jedynie zastosowanie dodatkowych domieszek. Czyste złoto charakteryzuje się złocistożółtą barwą. Niestety jest ono miękkie, dlatego też trzeba połączyć je z innymi metalami, aby wykonać biżuterię. 

Jak sprawdzić próbę złota?

Niestety nie zawsze istnieje możliwość odczytania cyferek na biżuterii. W takiej sytuacji warto odwiedzić zaufany skup złota Gorzów, który pomoże nam ustalić rzeczywistą wartość złota. Każdy szanujący się skup złota dokonuje wyceny złota właśnie na podstawie jego próby. Większość lombardów korzysta z pomocy specjalnych testerów do złota albo zestawu cieczy probierczych.