Złote ciekawostki i plotki

Choć o złocie wiemy bardzo dużo, to fakt ten wcale nie przeszkadza nam w poszukiwaniu informacji – ciekawostek, których tematem przewodnim jest złoto. Dla jednych szczególnie interesujące są wiadomości ze świata inwestycji giełdowych, dla innych nowości medyczne czy kosmetyczne. Pasjonaci technologii czytają o przemysłowych zastosowaniach złota, a czytelnicy tabloidów podziwiają najdroższą biżuterię noszoną przez najbogatsze kobiety świata.

Na pewno niejeden „złoty” temat poruszany był podczas transakcji w firmie skup złota Gorzów. Złoto jest tematem uniwersalnym – doskonale pasuje do naukowych poważnych artykułów, jak i plotek przy filiżance kawy.

Spośród wielu ciekawostek na temat złota warte zapamiętania są:
1. Kolczyki ze złota w uchu pirata.
Wielki, ciążki kolczyk ze złota w uchu, to atrybut pirata. Ale w błędzie są wszyscy ci, którzy uważają, że kolczyk był ozdobą czy wyznacznikiem statusu materialnego. 
Piraci rzadko dożywali spokojnej starości – najczęściej ginęli w walce na morzu lub podczas sztormów. Ich ciała wyrzucane na brzeg miały szansę na godny pochówek właśnie dzięki złotym kolczykom. Były one niczym innym jak opłatą za pogrzeb, jaką z ucha mogli zdjąć tubylcy, którzy znaleźli pirata.

2. Każdy ziemianin posiada co najmniej 3 kg złota
To nie jest żart – tyle złota znajduje się w wodach oceanów. Gdyby opracowano wydajną i tanią metodę pozyskiwania złota z wody morskiej, każdy ziemski obywatel otrzymałby w przydziale 3 kilogramy czystego złota.
Tylko czy ma to jakikolwiek sens? Po pierwsze izolowanie złota z wody jest zupełnie nieopłacalne. Po drugie – jeśli każdy będzie mieć złoto, to jego wartość obniży się na tyle, że przestanie być ono cennym kruszcem.

3. Najcenniejszymi zwierzakami są miśki koala
Badania naukowe potwierdziły, że eukaliptusy rosnące w pobliżu miejsc występowania złota, zawierają drobiny złota, które do rośliny przeniknęły za pomocą systemu korzeniowego oplatającego pod ziemią złote żyły. W Australii takich miejsc jest bardzo dużo. Eukaliptus jako główne pożywienie torbaczy z gatunku koala dostarcza drobiny złota do organizmów zwierząt. Nikogo więc nie dziwi ponadnormatywna zawartość złota we krwi lub kościach koali.

4. Złota fobia
Niewiele jest takich osób na świecie, ale zdarza się, że na widok złota ludzie wykazują wszelkie objawy lękowe charakterystyczne dla fobii. Aurofobia, czyli lęk przed złotem, ma różne stadia nasilenia. Widok małego pierścionka nikogo nie zabije, ale blask złota w ikonach powieszonych w ikonostasie może być przyczyną bardzo poważnych zaburzeń pracy układu krążeniowego. 

Pewne jest, że cierpiący na aurofobię muszą być bogaci inaczej – skoro nie mogą mieć w sejfach złota, muszą zadowolić się gotówką lub brylantami.

Zobacz aktualny cennik skupu złota w Gorzowie.