Wydobycie złota na świecie

Złoto wydobywane jest na świecie prawdopodobnie od około 7 tysięcy lat. Najstarsza mapa świata przedstawia położenie i schemat kopalni złota na terenie Nubii w Afryce.
Jest pierwiastkiem występującym na każdym kontynencie. Szacuje się, że do tej pory wydobyto tyle złota, że da się je pomieścić w trzech basenach kąpielowych o wymiarach olimpijskich. Dla porównania jest to ilość stali, jaką na świecie produkuje się w ciągu jednej godziny.

Narodziny złotej gwiazdy
Sposób powstania złota nie jest do końca wyjaśniony. Większość naukowców skłania się ku tezie głoszącej pogląd, że złoto jest wynikiem eksplozji gwiazdy typu supernowa. Inne pogląd naukowy twierdzi, że eksplozja supernowej to za mało energii, aby powstało złoto, platyna czy inne metale ciężkie. Tylko zderzenie dwóch lub więcej obiektów o wielkiej gęstości mogło przynieść w efekcie powstanie tego rodzaju pierwiastków. Takie właściwości mają gwiazdy neutronowe.

Dla nas obie teorie są jednakowo istotne – złoto nie narodziło się tu na ziemi, to pierwiastek kosmiczny, który powstał znacznie wcześniej niż nasza planeta.

Złoci potentaci
Kruszec wydobywany pod różnymi szerokościami geograficznymi, w wyrobach jubilerskich czy inwestycyjnych wygląda tak samo. Choć pracownicy firmy skup złota Gorzów mają wielkie doświadczenie, zarówno w ocenie autentyczności jak i wartości złota, to nie mogą określić, skąd dane złoto pochodzi. Prawdopodobnie najwięcej wyrobów użytkowanych przez ludzi prywatnie, bądź złoto zastosowane w przemyśle ma swoje pochodzenie z Republiki Południowej Afryki.

Obecnie na wiodącym miejscu wśród producentów złota są Chiny, Australia, Rosja, USA i Kanada.
Australia i Rosja dysponują największymi złożami. Specjaliści uznają, że niedługo to Australia posiadać będzie największe zapasy złotego kruszcu, gdyż w tym kraju wprowadzono zaostrzenia limitowe dla wydobycia złota.

Rocznie na całym świecie wydobywa się 3100 ton złota.

Ciekawostki o wydobyciu złota
Największy samorodek znaleziony dotychczas ważył 235 kg 7555,42 uncji jubilerskiej trojańskiej. Zaleziono go w 1872 roku w Australii.

Najwięcej złota użytkowego, czyli noszonego w postaci ozdób posiadają kobiety w Indiach. Tradycja złotego posagu oraz ślubnych podarunków od pana młodego sprawia, że 11% całego złota świata posiadają modne panie z Indii. Ta ilość to więcej niż w sumie ma Międzynarodowy Fundusz Walutowy do spółki z USA i bankami szwajcarskimi.

Złoto jest w elektronice – telefony, komputery, maszyny różnego rodzaju mają go śladowe ilości, ale z jednej tony telefonów komórkowych można odzyskać więcej złota, niż zawiera 1 tona wydobytej w kopalniach złotonośnej rudy.

Zobacz aktualny cennik skup złota Gorzów.