Złoto i przemysł elektroniczny

Jedną z branż, które chętnie wykorzystuje złoto jest elektronika. Obecnie rozwój tej branży związany z produkowaniem coraz większej liczby urządzeń elektronicznych przekłada się między innymi na rosnące zapotrzebowanie na złoto.

Dlaczego złoto jest cenne w elektronice?
Złoto nie jest tylko metalem, który ładnie się prezentuje. Jednocześnie złoto nie jest kupowane jedynie w celu zainwestowania kapitału, gdzie złoto można sprzedać poprzez skup złota Gorzów. Metal jakim jest złoto posiada wyjątkowe właściwości, które doskonale sprawdzają się w wielu branżach przemysłu. W elektronice pojawienie się urządzeń mobilnych czy komputerów sprawiło, że złoto znajduje swoje zastosowanie do wykonania elementów elektroniki. Do cech, które są szczególnie warte uwagi można zaliczyć:
– doskonałe przewodzenie prądu,
– trwałość.
Wykorzystanie złota ogranicza ryzyko uszkodzeń nawet drobnych elementów elektronicznych. Natomiast w zakresie przewodzenia złoto posiada znacznie lepsze właściwości w stosunku do miedzi.

Jakie element wykonane są ze złota?
Generalnie złoto w urządzeniach elektronicznych jest używane w śladowych ilościach. Celem wykorzystania złota jest wykonanie trwałych elementów o doskonałych właściwościach przewodzenia. Jednocześnie bardzo często wykorzystuje się proces pozłacania elementów. Największe ilości złota znajdują się w takich elementach komputerów jak między innymi styki poszczególnych kart modułowych czy płyty główne. Złoto wykorzystywane bywa również w ramach produkowania kart do telefonów komórkowych. Nawet w elektronice starszej generacji znajduje się złoto. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że proces odzyskiwania złota z elektroniki jest bardzo skomplikowany, więc wymaga odpowiedniego sprzętu, który zapewnia opłacalność przy skali przemysłowej. Tego powodu odzyskiwaniem złota zajmują się wyspecjalizowane w tym firmy.

Bywa jednak i tak, że osoby co robią to sposobem domowym. Do rafinacji nie trzeba bowiem wielkiej wiedzy, a bardziej doświadczenia i odpowiedniych narzędzi. Tak czy inaczej używa się tutaj m.in. kwas, który jest niebezpieczny dla zdrowia, dlatego też warto przestrzegać zasad BHP i przed przystąpieniem do rafinacji dokładnie zapoznać się jak odbywa się ten proces.