Złoto – za co tak cenione?

Złoto to jeden z bardziej popularnych i cenionych surowców, jakie wykorzystuje się w produkcji biżuterii oraz ozdób. Skąd wzięła się jego popularność, czym charakteryzuje się złoto oraz dlaczego jest na nie takie spore zapotrzebowanie?

Jak powstało złoto?

Istnieje wiele teorii dotyczących tego, skąd wzięło się złoto i jak powstaje.

Jedna z nich mówi o tym, że całe złoto, jakie jest obecnie na Ziemi oraz w jej środku pochodzi z procesów zderzania się gwiazd neutronowych. Takie zdarzenia miały zachodzić na początku wszechświata.

Badacze z Australii przedstawili teorię dotyczącą trzęsień ziemi, które swoją siłą formują złoża złota. Książkowa definicja natomiast mówi, że złoto powstaje w wyniku procesu nukleosyntezy w supernowych.

Właściwości złota

Złoto jest ciężkim, miękkim, błyszczącym metalem. Pomimo tego, że złoto wyobrażane jest jako twarde i mało plastyczne – jest inaczej. Złoto to bardzo ciągliwy metal. Ma jasnożółtą barwę i jest bardzo wytrzymałe.

Dlaczego złoto jest tak bardzo cenione?

Przede wszystkim za jego wytrzymałość. Złoto nie ulega korozji, bardzo trudno je zniszczyć. Z tego powodu może spokojnie wytrzymać tysiące lat użytkowania, a złota biżuteria może być przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Co więcej, złota nie da się wytworzyć sztucznie. Jedynym sposobem na jego pozyskanie jest wydobycie go z kopalni lub przetopienie w wyniku recyklingu złota. Jego unikalność i brak zamienników sprawia, że ceny złota nie należą do najniższych. Dzięki temu, że istnieje proces przetapiania i złoto jest bardzo plastyczne, nieużywane złote przedmioty mogą być spożytkowane przez skup złota. Wiele firm jak np. punkt Skup złota może odkupić złote elementy od klientów, zlecić ich przetopienie, dzięki czemu firmy zajmujące się obróbką złota mogą wykorzystać je do swoich celów.

Dlaczego jest tak wysokie zapotrzebowanie na złoto?

Jak wcześniej zostało napisane, złoto posiada wiele cennych cech, które wpływają na wysokość jego ceny i użyteczność. Kiedy myśli się o złocie, najczęściej wyobraża się biżuterię. Jednak istnieje wysokie zapotrzebowanie na złoto również w innych branżach niż jubilerska.

Dzięki swojej wytrzymałości i temu, iż świetnie odbija promieniowanie elektromagnetyczne, złoto jest wykorzystywane jako okrycie ochronne w sztucznych satelitach, a także kombinezonach, które mają chronić przed promieniowaniem podczerwonym.

Dodatkowo złoto jest genialnym przewodnikiem, dlatego znalazło duże zastosowanie w elektronice. Najczęściej używa się go w przewodach elektrycznych, do zastosowań wymagających wysokich energii.

Jak widać złoto ma wiele zalet i znalazło sporo zastosowań. Dzięki możliwości prowadzenia recyklingu złota można w obrębie własnych złotych przedmiotów przeprowadzać zmiany – przetapiać nieużywane złote elementy i tworzyć z nich zupełnie nowe. Warto odwiedzić pobliski skup złota, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach tego szlachetnego metalu oraz możliwości jego sprzedaży na jak najlepszych warunkach. Warto również zwrócić uwagę na ceny online, jakie są prezentowane w poszczególnych punktach. Pozwala to w łatwy sposób dokonać wyceny bez wychodzenia z domu.