Kto wydobywa najwięcej złota ?

Złoto zachwyca, budzi pożądanie, a w przeszłości – stawało się nawet podstawą do zbrodni. Ten przepiękny, szlachetny kruszec od dziesięcioleci przykuwa uwagę osób na całym świecie, zachwycając swym wyglądem. Jego wartość jest tym wyższa, że jego złoża są ograniczone i zdaniem ekspertów mogą wyczerpać się w ciągu zaledwie pół wieku.

Kto ma monopol na złoto?

Złoża złota nie są rozłożone równomiernie na całym świecie. Wskazać można kraje, w których nie ma go w ogóle i państwa, gdzie zasoby są ogromne. Choć teoretycznie, wydobycie złota obecnie potwierdza około 90 państw na Ziemi, w praktyce to mniej niż 1/4 z nich odpowiada za aż 75% światowego wydobycia.

Ze względu na niską ilość zasobów złota, popularne jest ich przetapianie i wykorzystywanie na nowo. Osobom, które planują takie wykorzystanie posiadanej biżuterii czy innych złotych przedmiotów, polecamy skup złota Gorzów – bardzo ceniony w mieście. Ceny skupu podawane są online. W każdej chwili można sprawdzić jak kształtuje się cena na dany moment w ciągu dnia.

Najwięksi wydobywcy złota

Wśród państw, wydobywających najwięcej tego kruszywa na całym świecie, wskazać można:

– Chiny – zgodnie z danymi statystycznymi, tylko to jedno państwo wydobywa aż 10% ogólnego światowego pozyskania złota. Pozycję lidera posiada niezmiennie od 2007 roku;

– Australia – złoża zlokalizowane są w całym kraju, jednak z punktu widzenia rozmiarów złóż oraz opłacalności ich wydobycia, największe znaczenie ma zachodnia część tego państwa-kontynentu, gdzie wydobycie jest znacząco większe niż we wschodniej części;

– Rosja – ze względu na ilość wydobywanego złota, Syberia jest jednym z najistotniejszych punktów dla całego kraju.

To trzy najważniejsze państwa, jeśli chodzi o wydobycie złota. Wśród krajów o mniejszym znaczeniu można wskazać między innymi Stany Zjednoczone, Kanadę czy Peru.