Popularność złota

Złoto to jeden z najcenniejszych kruszców na świecie. Ten drogocenny minerał był w przeszłości przedmiotem wielu sporów i konfliktów, nawet na skalę światową. Dziś złoto króluje jako wyrazisty element biżuterii. Jest także dobrym sposobem na bezpieczne skumulowanie swoich oszczędności. Największą zaletą złota jest fakt, że nie traci ono na swojej wartości, więc jest bezpiecznym nośnikiem zaoszczędzonych pieniędzy. Jak pokazują statystyki, Polacy coraz chętniej inwestują w złoto. Największymi ośrodkami sprzedającymi bryłki kruszcu w Polsce jest m.in. skup złota w Gorzowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Wielka wartość złota

Absolutnym światowym liderem w wydobyciu złota są Chiny. W tym azjatyckim kraju wydobywa się niemal 430 ton złota rocznie. To jednak nie w Państwie Środka złoto stało się najpopularniejszym elementem biżuterii. Już od zamierzchłych czasów, poprzez Jedwabny Szlak, drogocenne przedmioty były transportowane z dalekiej Azji, przez kraje Bliskiego Wschodu, do Europy. To właśnie w krajach przecinających ten szlak handlowy, złoto urosło do rangi niezwykle popularnej ozdoby. Do dziś największy popyt na ten cenny kruszec notowany jest w Indiach – ten światowy fenomen znalazł nawet swoje odzwierciedlenie w indyjskim prawie, gdzie na wyroby złotnicze obowiązuje specjalny, niższy podatek. Złoto w kulturze hinduskiej owiane jest wielkim mistycyzmem i jest związane ściśle z tradycją Indii. Bez prezentów ze złota, złotych ozdób na garderobie i bogato zdobionych złotem miejsc, nie obędzie się żadna uroczystość rodzinna i towarzyska. Osoby, które posiadają złoto uważane są za „lepsze”, posiadające wyższy status społeczny.

Czym jest złoto dla Europejczyków?

W kulturze europejskiej złoto odgrywa nieco mniejszą rolę, niż w kulturze hinduskiej. Niemniej jednak drogocenny minerał wciąż jest jednym z najpopularniejszych elementów biżuterii i elementów garderoby. Znajdziemy go także w wielu różnych elementach wyposażenia domowego (złote kandelabry i klamki w drzwiach) czy w zastawach stołowych (pozłacane sztućce). Rosnąca świadomość ludzi na temat oszczędzania oraz powolne bogacenie się społeczeństwa polskiego sprawia, że ludzie coraz częściej decydują się także na zainwestowanie w sztabki złota. Są one gwarantem zachowania wartości pieniądza w formie nietracącej na wartości bryłki kruszcu. Tendencja ta widoczna jest w szczególności na wschodzie Polski, gdzie ludzie najchętniej kupują złoto. Skup złota Gorzów, Poznań, Szczecin czy Wrocław cieszą się największym ruchem sprzedażowym.