Złoty pociąg , czyli poszukiwaczy skarbów pociąg do złota

Krążą o nim legendy. Szukają go zarówno pasjonaci historii, jak i ludzie żądni zysku. O jego istnieniu przekonani są liczni badacze historii II wojny światowej, którzy na podstawie dokumentów i zeznań świadków ustalili okolice Wałbrzycha jako miejsce ukrycia Złotego Pociągu – ogromnego ładunku złota i innych kosztowności zrabowanych przez wojska hitlerowskie.

Narodziny legendy
O istnieniu pociągu ze złotem mówiono jeszcze podczas trwania działań wojennych. Pod koniec listopada miał tenże pociąg zostać odprawiony na stacji Wrocław w kierunku Wałbrzycha. Niemcy zamierzali ładunek ukryć w Górach Sowich albo w Karkonoszach. Pociąg ze złotem nigdy tutaj nie dotarł.
Ale pociąg do złota cechujący poszukiwaczy skarbów nie maleje. Choć pociąg, o ile istnieje, jest własnością państwa, to ustawowa nagroda, którą dostaliby znalazcy i tak przekracza wyobrażenie przeciętnego człowieka. Ciekawe, ile firm takich jak skup złota Gorzów musiałoby istnieć, żeby wykupić cały ładunek legendarnego składu kolejowego?

Nie tylko pociąg z Wałbrzycha
Złoty pociąg nie jest jedynym legendarnym skarbem poszukiwanym na terenie Polski. Od wielu wieków poszukiwacze i historycy z całego świata wskazują polską miejscowość Chwaszczany jako miejsce ukrycia największego skarbu członków Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, popularnie nazywanych templariuszami.

Ani we wskazywanej miejscowości ani nigdzie w Polsce i w Europie nie natrafiono na najmniejszy choćby ślad skarbu templariuszy. W dodatku tego skarbu prawdopodobnie nikt nigdy nie widział – w każdym razie żadne źródła historyczne nie potwierdzają jego istnienia.

Na terenie Polski poszukuje się również legendarnego skarbu Inków. Złoto Inków zostało ponoć ukryte na zamku w Nidzicy. Wiele lat temu pod jednym ze stopni schodów znaleziono ołowianą tubę z mapą zapisaną pismem węzełkowym, jakim posługiwali się Inkowie. Mapa spłonęła podczas pożaru komisariatu milicji, która prowadziła śledztwo w sprawie inkaskiego złota. Nigdy żadne źródło historyczne nie potwierdziło faktu, że złoto Inków w ogóle istnieje a tym bardziej, że znajduje się na terenie Polski.

Zobacz ofertę skup złota Gorzów.